5 sposobów na walkę z bólem głowy

Ból głowy jest dolegliwością, która dotyka większości dorosłych osób. Jego przyczyn można doszukiwać się wśród wielu źródeł. Jednak nie każdy ból głowy jest taki sam.

Ból napięciowy znacząco różni się od objawów bólu migrenowego, czy klasterowego. Niemniej jednak, w każdym z tych przypadków należy podjąć szybkie działanie mające na celu zatrzymanie dręczącego objawu. Poniżej przedstawionych zostanie 5 prostych sposobów mających na celu zwalczenie bólu głowy. Wskazane zostaną również potencjalne przyczyny zaburzenia oraz postępowanie związane z bólem migrenowym.

Możliwe przyczyny bólu głowy

Pośród najczęstszych przyczyn wywołujących ból głowy można wyróżnić: zmęczenie, nagły spadek ciśnienia, gwałtowne zmiany pogody, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłową dietę, nadciśnienie oraz niedobór witamin. W niektórych przypadkach, ból głowy może okazać się objawem znacznie poważniejszych zburzeń, dlatego też należy obserwować jego częstotliwość występowania oraz nasilenie. Jeżeli ból głowy w znacznym stopniu zaczyna wpływać na jakość życia, należy jak najszybciej skonsultować go z lekarzem pierwszego kontaktu lub neurologiem.

5 prostych sposobów na walkę z bólem głowy

Sposób 1 – zimny okład: kostki lodu należy owinąć czystym ręcznikiem i przyłożyć do miejsca występowania bólu, delikatnie masując. Okład najlepiej jest wykonywać w pozycji leżącej przez okres około 15 minut. Kostki lodu można zastąpić okładem żelowym lub ręcznikiem namoczonym zimną wodą.

Sposób 2 – farmaceutyki: w walce z dokuczliwym bólem pomocne są również farmaceutyki zawierające takie substancje jak paracetamol, czy ibuprofen. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie zażywać nadmiernej ilości leków. Jeśli po spożyciu 3 dawek ból nie ustępuje, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na szpitalną izbę przyjęć.

Sposób 3 – zimna woda: wypicie sporej ilości chłodnej wody w zacisznym miejscu oraz odpoczynek mogą przynieść ukojenie osobom zmagającym się z dokuczliwym bólem.

Sposób 4 – świeże powietrze: spacer na łonie natury jest bardzo skutecznym sposobem na walkę z bólem. Jeśli jednak ból jest na tyle silny, że nie pozwala na ruch, należy szeroko otworzyć okna znajdujące się w pobliżu i zaczerpnąć kilka głębokich wdechów.

Sposób 5 – zioła: przez lata swoje zbawienne działanie na ból głowy wykazywały również wszelkiego rodzaju zioła. Napary z melisy, mięty, kory białej wierzby, czy korzenia imbiru mogą skutecznie wpłynąć na walkę z bólem głowy.

Co jeśli ból jest migreną?

W przypadku dolegliwości charakterystycznych dla bólu migrenowego (ból napadowy, jednostronny, tętniący, towarzyszące mu nudności i wymioty, ból oczu, nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy), należy jak najszybciej skonsultować się z neurologiem. Walka z migreną wymaga podjęcia specjalistycznych środków i przeprowadzenia odpowiednich badań mających na celu wykluczenie zagrożenia życia pacjenta. Migrena jest chorobą w znacznym stopniu ograniczającą życie pacjentów, dlatego też nie należy ignorować lub bagatelizować jej objawów.

No Comments

Leave a Comment