Anoreksja- choroba duszy i ciała.

Jednym z najpopularniejszych zaburzeń odżywiania jest anoreksja.

Anoreksja jest groźną chorobą która może prowadzić nawet do śmierci. Często jest lekceważona, mylona po prostu ze zwykłym odchudzaniem. Leczenie anoreksji bywa trudne i niestety długotrwałe. Leczeniu poddaje się zarówno ciało jak i psychikę chorej osoby.

Anoreksja jest to jadłowstręt psychiczny. Zaburzenie to polega na celowej utracie wagi przez osobę chorą. Osobą z anoreksją ma zaburzony obraz własnego ciała w znacznym stopniu. Ma ona lęki, przeżywa silny stres przed przybraniem na wadze bądź otyłością. Osoba z zaburzeniami nie chce utrzymywać wagi która jest normą dla swojego wieku oraz wzrostu. Ma ona zaburzony obraz własnego ciała, nieprawidłowo ocenia swoją wagę, jak również wymiary oraz całą sylwetkę. Bardzo często lekceważy skutki nagłego i dużego spadku wagi. Osoba z anoreksją często również cierpi na wtórny brak miesiączki w ciągu co najmniej trzech miesięcy. Osoby które cierpią na anoreksję nie lubią spożywać posiłków z innymi osobami, wolą jeść w samotności, często uprawiają również intensywne ćwiczenia fizyczne.

Anorektyczki (gdyż są to zazwyczaj dziewczyny) bardzo często czerpią satysfakcję z tego że potrafią kontrolować własne ciało, potrafią opierać się apetycznym potrawom, jest to dla nich niemal sprawa honoru. Uważają, że są oraz czują się lepsze od innych, tych którzy nie potrafili oprzeć się pokusie jedzenia.

W jaki sposób rozpoznać początek anoreksji?

  • Z pewnością pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest znacząca utrata wagi.
  • Zdarza się, że nastolatkowie ukrywają to że się głodzą,
  • często narzekają na swoją figurę, nawet wtedy kiedy są bardzo szczupłe.
  • Nie przyznają się do głodu,
  • zaczynają jeść bardzo mało,
  • zmienił się ich sposób ich zachowania.
  • Przestają uczestniczyć we wspólnych posiłkach, jedzą w samotności,
  • zaczynają bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne.
  • Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania
  • często również osoby chorujące na anoreksję zaczynają przyjmować środki przeczyszczające bądź odchudzające

Anoreksję trudno jest wyleczyć samemu warto korzystać z pomocy psychologa, gdyż w tej chorobie bardzo dużą wagę odgrywa psychika. Należy pamiętać, że nieleczona anoreksja w około 10% przypadków prowadzi do śmierci.

Podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Zdarza się nawet, że w stanach znacznego pogorszenia stanu zdrowia wymagane jest leczenie szpitalne.

Nie można piętnować osób z anoreksją, wyśmiewać ich. Jest to poważna choroba, na którą cierpią przede wszystkim nastolatki oraz kobiety w wieku do 30 lat. Jest to okres kiedy to oczekuje się od rówieśników akceptacji, chce się podobać innym i za wszelką cenę stara się osiągnąć wymarzoną wagę.

Warto przyglądać się nastolatce, rozmawiać z nią o bezpiecznym odchudzaniu, tłumaczyć i kontrolować sytuację, aby uniknąć zachorowania na anoreksję. Wsparcie osób najbliższych jest bardzo ważne w całym procesie psychoterapii i ma ogromne znaczenie dla całego procesu leczenia.

No Comments

Leave a Comment