Co to jest endodoncja?

Endodoncja jest to termin nie wszystkim znany. Używany jest głównie w gabinetach dentystycznych.

Czym jest endodoncja?

Jest to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem jak również leczeniem chorób miazgi zęba, a także rozpoznawaniem, jak również leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Prościej mówiąc podstawową metodą leczenia endodontycznego jest leczenie kanałowe. Z tym terminem już więcej osób się spotkało, ponieważ jest to częściej używany termin przez stomatologów. Leczenie kanałowe wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Narzędzia te mają grubość od 0,06 do 0,40 milimetra. Nowoczesne techniki podczas leczenia wykorzystują również mikroskopy operacyjne, a także endometry. Dzięki mikroskopom stomatolog może obejrzeć wnętrze komory zęba oraz kanałów. Z kolei endometry to elektroniczne urządzenia za pomocą których można dokładnie zmierzyć głębokość kanału zębowego. Kanały wypełnione są za pomocą gutaperki jak również uszczelniaczy. Podczas leczenia endodontycznego stosowana jest również diagnostyka rentgenowska.

Kiedy najczęściej stosuje się leczenie endodontyczne? Ten typ leczenia zalecany jest szczególnie przy bardzo głębokich ubytkach próchnicznych, jak również ze wskazań protetycznych. Przed wykonaniem korony bądź mostu osoby które nie ukończyły 18 roku życia mają bezpłatne leczenie kanałowe. Natomiast osoby dorosłe mogą liczyć na refundację takiego leczenia wszystkich zębów przednich czyli siekaczy oraz kłów.

Po co wykonywana jest leczenie kanałowe?

Jest ono potrzebne ponieważ bakterie wywołujące próchnicę często przesuwają się w kierunku miazgi, którą nazywa się potocznie nerwami. Na skutek tych bakterii dochodzi do zakażenia miazgi oraz powstania stanu zapalnego. Z tego właśnie powodu konieczne jest oczyszczenie wnętrza korzenia i szczelne wypełnianie jego specjalnym materiałem.

Objawami które najczęściej wskazują na konieczność leczenia kanałowego są:

  • nadwrażliwość zęba na ciepło -zimno
  • ból przy gryzieniu jedzenia
  • długo utrzymujące się pulsujący ból zęba
  • bardzo duży ubytek próchnicowy
  • bolesność błony śluzowej przebarwienia zęba

Na leczenie endodontyczne warto udać się do kliniki stomatologicznej Ziętek Clinic. Wchodząc na stronę http://www.zietekclinic.com/uslugi/endodoncja można zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat endodoncji. Znajdują się tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie leczenia kanałowego.

Ząb który został prawidłowo wyleczony pozostaje w jamie ustnej na bardzo długo. Nie daje on również żadnych objawów niepożądanych. Korzystne rokowania są również w przypadku zębów z dużymi zmianami około wierzchołkowymi. Warto zadbać o zdrowie swoich zębów gdyż stan uzębienia znacząco wpływa na stan zdrowia całego organizmu to właśnie od nieleczonych zębów biorą się różnego rodzaju choroby w organizmie bar to co najmniej raz na pół roku wykonywać przegląd stomatologiczny w gabinecie dentystycznym.

No Comments

Leave a Comment