Co to jest endometrioza i w jaki sposób się ją leczy?

Endometrioza -nazwa ta niewiele mówi. Niewiele osób rozumie co ta choroba oznacza. Endometrioza jest to gruczolistość macicy inaczej mówiąc wędrująca śluzówka macicy.

Chodzi o to że komórki błony śluzowej macicy zamiast wydalać się z organizmu przemieszczają się w głąb ciała, tam tworzą guzy i podczas cyklów menstruacyjnych krwawią, powodując powstawanie torbieli oraz różnych stanów zapalnych, zrostów. Mogą one prowadzić nawet do niepłodności.

W skrócie mówiąc endometriozą jest nieprawidłowe umiejscowienie części błony śluzowej macicy. Nie każda kobieta ma takie same objawy endometriozy. Nie muszą one wszystkie występować naraz. Choroba niekiedy przebiega bezobjawowo, może nawet rozwijać się przez kilka lat nie dając o sobie znać. Według badań szacunkowych co piąta kobieta która jest w wieku rozrodczym może cierpieć na endometriozę. Najczęściej choroba ta dotyka trzydziesto- oraz czterdziestolatki. Istnieją teorie które mówią, że przyczyną choroby są uwarunkowania genetyczne, wysoki poziom estrogenów. Zaobserwowano, że częściej na tą chorobę zapadają osoby, rudowłose, szczupłe, wysokie.

Jakie są objawy endometriozy?

Mogą to być objawy, które przypominają zapalenie pęcherza, hemoroidy, zespół jelita drażliwego czy zapalenie przydatków. O tym że mamy do czynienia z endometriozą świadczyć mogą:

  • obfite miesiączki
  • bolesne miesiączki
  • bolesne stosunki płciowe
  • plamienie około miesiączkowe
  • parcie jak również ból pojawiający się podczas wypróżniania i po nim
  • krew w kale
  • ślad krwi w moczu

Endometrioza jest chorobą która może być groźne dla zdrowia, niemniej jednak nie powinna ona zagrażać życiu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że duże zrosty które powstają w jamie brzusznej mogą być przyczyną silny ból i jeśli zrosty wczepił się w jajowody konsekwencją może być niepłodność. Endometrioza nie jest to choroba nowotworowa.

Nie jest łatwo postawić właściwą diagnozę. Dlatego, że część objawów endometriozy jest niespecyficzna. Powinno zostać zlecone wykonanie USG dopochwowego jak również badanie krwi na poziom markera ca-125. Zdarza się, że zlecona jest również tomografia komputerowa. Istnieje badanie, które pozwala jednoznacznie określić czy jest to endometrioza. Jest to laparoskopowe badanie wnętrza macicy. Po wstępnej diagnozie lekarz którzy przypuszcza endometriozą może wypisać skierowanie na takie właśnie badanie.

Leczenie endometriozy polega na przykład na zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jeśli z komórek endometrium wytworzyła się torbiel jajnika wówczas konieczne jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu guza z pozostawieniem jajnika.

Eendometrioza jest chorobą która może nawracać nawet po chirurgicznym usunięciu ognisk mogą się one pojawiać po upływie kilku miesięcy od operacji, nie zawsze jednak są w tym samym miejscu.

Jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości wyżej wymienione warto skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Czasami trzeba mu zasugerować, że objawy mogą świadczyć o endometriozie. Wówczas być może skieruje on pacjentkę na dodatkowe badania w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby.

No Comments

Leave a Comment