Co to jest osteopatia i jakimi dolegliwościami się zajmuje?

Z pojęciem fizjoterapii bądź fizykoterapii spotykamy się częściej niż z pojęciem osteopatii. DO fizjoterapeuty kieruje nas czasami lekarz rodzinny zwłaszcza jeśli pojawiają się problemu z ruchomością stawów, bólami kręgosłupa, bądź innymi dolegliwościami z którymi uporać się można poprzez specjalny leczniczy masaż. Osteopatia natomiast jest manualnym systemem terapeutycznym. Metoda ta stała się bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie Zachodniej, ale również w Polsce znaleźć można dobrych specjalistów, na przykład wystarczy wpisać w wyszukiwarkę osteopata Kraków a pojawią się wyniki dobrych gabinetów medycznych w których skorzystać można z usług osteopaty. Osteopata ma bardziej zaawansowane wykształcenie od fizjoterapeuty, ma nieco inne szersze spojrzenie na patologię układu ruchowego. Dziedzina ta narodziła się ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych, a jej twórcą był lekarz Andrew Taylor Still. To on określił zasady które stały się fundamentem systemu medycznego, mającego leczyć patologię narządów ruchu. Osteopatia opiera się na przekonaniu, że ciało człowieka, organizm jest całością. Jest to holistyczne podejście. Zakłada ono że ciało jest całością a nie jedynie niezależnymi od siebie narządami i choroba która wpływa na jeden organ ma wpływ również na cały organizm.

Osteopatia zakłada że każdy człowiek ma zdolność do samoleczenia oraz samo regulacji. Dlatego też należy odpowiednio pobudzać oraz wzmacniać układ odpornościowy pacjenta tak abym mógł sam siebie leczyć, bez ingerencji zewnętrznych w postaci farmakoterapii bądź różnych zabiegów medycznych. Osteopatia jest niejako uzupełnieniem fizjoterapii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie jak również Australii oraz niektórych krajach Europy Zachodniej. Osteopatia jest uznana oficjalnie przez system opieki zdrowotnej. Osteopaci najczęściej leczą bóle kręgosłupa oraz bóle głowy, takie jak migreny. Również bóle mięśni i stawów, skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni i rwę kulszową, zapalenie zatok oraz choroby takie jak depresja, ADHD, choroby trzewne.

Jakie są największe zalety zabiegów osteopatycznych?

Zabiegi są bezbolesne oraz nieinwazyjne. Cała terapia odbywa się bez leków oraz suplementów. A dolegliwości są eliminowane, a nie jedynie wyciszone. Terapia wpływa na naturalne procesy organizmu, a więc nie potrzebne są żadne dodatkowe bodźce, zabiegi nawet przy ostrych stanach zapalnych. Warto poszukać dobrego specjalisty z dziedziny osteopatii. Nie jest ich w Polsce zbyt dużo, jednak warto znaleźć tego kompetentnego aby mieć pewność że dolegliwości zostaną wyeliminowane. Specjalistów z dziedziny oateopatii znaleźć można na przykład w Krakowie w specjalistycznych klinikach. Do osteopaty można udać się nawet z dzieckiem, nie jest to specjalista tylko wyłącznie dla osób dorosłych. Osteopaci również pomagają dzieciom w przeróżnych dolegliwościach nawet w takich jak kolka, ból brzucha czy inne.

No Comments

Leave a Comment