Czy można usunąć makijaż permanentny?

Moda na makijaż permanentny nie przemija. Kobiety zachęcone możliwościami, jakie niesie technologia makijażu permanentnego decydują się na zabiegi oczu, ust, brwi, wszystko to by podkreślić walory swojej urody, oszczędzić czas codziennego makijażu, sprawiać zawsze wrażenie umalowanej i wypoczętej. Mimo, że makijaż permanentny należy do zabiegów inwazyjnych, ceni się go głównie za trwałość.  

Makijaż permanentny- co to jest?

Zabieg ten polega na implementacji odpowiednio dobranych barwników pod naskórek. Za pomocą igły jednorazowej wprowadza się pod naskórek drobne granulki pigmentu. Wykonuje się go głównie w gabinetach kosmetycznych przez  kosmetyczkę z uprawnieniami, jednak wymaga on wysokich umiejętności technicznych. Mimo, że z nazwy jest to makijaż trwały, około 20% zawartości pigmentu wprowadzonego pod skórę ulega zanikowi w okresie pierwszego roku. Uznaje się, że makijaż permanentny powinien zachować swoje walory do 5 lat, jednak zależy to od:

  • jakości barwnika zastosowanego do zabiegu
  • rodzaju cery pacjentki
  • miejsca na ciele, gdzie dokonuje się zabiegu
  • reakcji immunologicznej organizmu na wprowadzony barwnik

Niestety, zdarza się, zresztą z różnych powodów, że efekt zabiegu odbiega od oczekiwań. Czasem dzieje się tak z przyczyny wyboru niewłaściwego gabinetu, czasem organizm źle przyjmuje barwnik, a czasami po prostu nowa twarz jaka pojawia się po zabiegu już nie satysfakcjonuje pacjentki. I wtedy następuje etap poszukiwania  gabinetu medycyny estetycznej, w którym można by było zneutralizować zabieg makijażu permanentnego.

Czy zabieg  makijażu permanentnego można cofnąć?

Można, chociaż niewiele gabinetów wykonuje podobny zabieg. Cofnąć skutki zabiegu makijażu permanentnego jest o wiele trudniej niż go wykonać, dlatego wymaga on od lekarza specjalisty medycyny estetycznej dużej wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia.

Gabinet medycyny estetycznej musi być wyposażony w specjalistyczne lasery i to różnego rodzaju. A sam zabieg polega na naświetlaniu skóry w miejscach, gdzie wcześniej zaaplikowano barwnik. Zaraz po zabiegu, barwnik w naświetlanych miejscach jaśnieje, jednak po jakimś czasie wraca do swojej pierwotnej barwy. Kolejne zabiegi będą jednak powoli powodowały blednięcie wskazanych miejsc, aż do pożądanego skutku. Trudno jednak określić ilość koniecznych zabiegów, wszystko zależy od  konkretnego przypadku. Może być ich potrzebne nawet kilkanaście, a proces zmian może potrwać  ok. dwóch miesięcy. Najbardziej skomplikowany jest z pewnością zabieg wykonywany w okolicach oczu,np.; aby zlikwidować kreski na powiekach, jednak wszystko jest możliwe.

Inne sposoby

Jeżeli z jakiego powodu zabieg laserem jest niewskazany, można zastosować zabieg elektrokoagulacji, czyli „ścieranie” powierzchni skóry. Ma on na celu pobudzenie receptorów do działania , tak aby samodzielnie usunęły barwnik. Jednak ten proces jest o wiele dłuższy i może nie przynieść pełnego, pożądanego efektu.

1 Comment

  • Hania Październik 25, 2017 at 1:32 pm

    Z tego co wiem nie zawsze można tak łatwo usunąć taki permanentny makijaż – dlatego jak ktoś ma go robić, musi to robić idealnie

    Reply

Leave a Comment