Ile kosztują licówki?

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Jego posiadanie jest uzależnione od stanu uzębienia. Dzięki zabiegom stomatologii estetycznej każdy posiadacz zębów, którym daleko do ideału ma szanse to zmienić. Zabieg nadawania zębom całkiem nowego, wręcz hollywoodzkiego wyglądu polega na założeniu na nie  licówek. Można go wykonać w gabinetach stomatologicznych, które specjalizują się w stomatologii estetycznej.

Licówki to płytki, które  przykleja się do zębów. Wykonywane są z różnych materiałów, zależnie od potrzeb pacjenta. Może on mieć je założone w celach estetycznych lub ortodontycznych. Te pierwsze są nieco cieńsze od tych drugich. Służą one nie tylko poprawie wyglądu, ale także wzmocnieniu zębów oraz ich wyrównaniu. Założenie licówek w niektórych przypadkach może działać korygująco na wadę zgryzu. W jakich jeszcze przypadkach zakłada się licówki? Otóż są one bardzo pomocne przy przebarwieniach oraz ubytkach. Ukrywają je nadając zębom niepowtarzalny wygląd. Ich cena jest zależna od wielu aspektów:

– materiału, z jakiego zostaną wykonane;

– grubości;

– stanu uzębienia.

Jest kilka rodzai materiałów, z których wykonuje się licówki. Występują licówki akrylowe, kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe lub pełnoceramiczne. Nie wszystkie z nich nadają się do każdego ubytku. Jedynie licówki pełnoceramiczne sprawdzają się zarówno w przypadku pokrycia przebarwień, ubytków, wyrównania kształtu oraz zmniejszenia przerw między zębami. Więcej informacji o tej metodzie każdy zainteresowany znajdzie na stronie http://drwojcik.pl/oferta/stomatologia/stomatologia-estetyczna/korony-i-licowki-pelnoceramiczne.

Licówki tego typu w porównaniu z licówkami kompozytowymi są o wiele trwalsze. Ich cena waha się w granicach 1000 – 2000 zł.  Z kolei tańsza wersja kompozytowa oscyluje w granicach 200 – 500 zł. Dodatkowym kosztem, jaki musi ponieść pacjent jest koszt leczenia zębów i ich przygotowania do zabiegu założenia licówek. Ten  z kolei jest zależny od stanu uzębienia i nie da się go dokładnie określić i przewidzieć. Nie można również powiedzieć, ile wizyt będzie musiał na to przeznaczyć. W przypadku zdrowych zębów, jeśli konieczne jest jedynie ich oszlifowanie przed zabiegiem, wystarczą dwie wizyt.  Pierwsza z nich polega na rozmowie z pacjentem i określeniu, co go dokładnie interesuje. Ustala on, jaki kształt i kolor maja mieć zęby.

Na tej podstawie oraz na podstawie informacji o stanie jego zębów lekarz przygotowuje wizualizację uzębienia. Ustalana jest na tym etapie grubość licówek, co również ma wpływ na cenę. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zębów do zabiegu, czyli ich szlifowanie. Te część zabiegu przeprowadza się pod znieczuleniem, ponieważ licówki zakładane są na żywą część zęba. Jest to najmniej przyjemna część zabiegu. Zazwyczaj na pierwszej wizycie zakładane są jedynie licówki tymczasowe akrylowe a te stałe są w tym czasie przygotowywane w pracowni protetycznej i ich założenie ma miejsce dopiero na drugiej wizycie. Licówki wykonane z dobrego materiału wytrzymają na zębach, dbającej o nie osoby, nawet przez 15 lat. Z kolei ich tańsza wersja nie utrzyma się dłużej niż dwa lata.

Jeśli chodzi koszt roczny o wiele bardziej opłacalne jest założenie licówek pełnoceramicznych niż tych kompozytowych. Aby służyły jak najdłużej nie należy się również obawiać szlifowania zębów, ponieważ ten sposób daje pewność dobrego przycementowania licówek. Pacjent, któremu oderwie się licówka powinien ją zachować i niezwłocznie zgłosić się do swojego stomatologa.

No Comments

Leave a Comment