Jak długo wytrzymują implanty zębów?

Implanty zębów, czyli tytanowe śruby, które utrzymują prawidłową pozycję korzeni zęba, to od dawna znany patent stosowany przez wielu pacjentów na całym świecie. Mimo to istnieje na ich temat wiele sprzecznych opinii i poglądów, które wywołują niejako skandale zwłaszcza w środowiskach medycznych, gdzie każdy lekarz ma odmienny punkt widzenia.

Bezpieczeństwo implantów i ich trwałość

Pierwszą kwestią, o jaką zwykle pytają się pacjenci, rozważający możliwość założenia implantów, jest właśnie samo ich bezpieczeństwo oraz wpływ na organizm człowieka. Ponieważ metoda ta znana jest od stuleci i stale udoskonala się ją o nowe udogodnienia, to można powiedzieć, iż jest to mało inwazyjna procedura, która jest standardowo proponowana pacjentom w średnim wieku. Sam proces gojenia, a także integracji z pozostałymi zębami przebiega dość szybko i w większości przypadków implant przyjmuje się bez problemu. Co do trwałości samych zębów, wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane implanty. Niestety nie ma reguły, co do długości możliwego użytkowania takiego implantu. Kluczowym czynnikiem przy tych sprawach są niewątpliwie pierwsze tygodnie, podczas których zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Na pewno bardzo ważne jest również, aby dbać o wszczepione implanty- dzięki temu podobnie jak naturalnym zębom, można przedłużyć ich żywotność.

Lepiej późno niż wcale?

Mówiąc o implantach zębów, dobrze jest też wspomnieć o zalecanym okresie po jakim można podjąć się implantacji zęba. Stomatolodzy zwykle zalecają implantację wczesną, co oznacza, że w ciągu 2 miesięcy od utraty zęba należy umówić się na wizytę z ortodontą. W przeciwnym wypadku w miejscu usuniętego zęba powstanie nowa, młoda kość, która znacznie utrudni proces integracji implantu, a w konsekwencji implant zwyczajnie się nie przyjmie. Po integracji takiego implantu, która zwykle trwa kolejne trzy miesiące, lekarz przymocowuje do śruby koronę, która odtwarza wygląd i funkcje zęba. Od tego momentu bez obaw można powrócić do dawnego jadłospisu- jedyne, co trzeba zachować, to nawyki higieniczne, które są sprawą kluczową zwłaszcza przy świeżo wszczepionych zębach. Dzięki temu będą dłużej trzymały się na swoim miejscu, zwłaszcza jeśli zostaną otoczone właściwą opieką oraz ostrożnością. Jeśli implant zostanie narażony na wiele infekcji, może dojść do bardzo nieprzyjemnego stanu zapalnego dziąsła, który w konsekwencji prowadzi do zaniku kości i odrzucenia implantu. Warunkiem gwarancji, że dany implant będzie służył pacjentowi przez wiele lat, a nawet do końca życia, są regularne kontrole stomatologiczne oraz dokładne czyszczenie implantu specjalnymi zabiegami, które zapewnią mu niezwykłą trwałość. Zabiegi takie powinno się wykonywać dwa razy do roku w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym- samodzielne czyszczenie zębów w domu za pomocą szczoteczki i pasty nie jest bowiem gwarancją, że implant będzie zdrowy i po pewnym czasie nie wypadnie ze swojej roli. Dlatego dobrze jest umówić się na wizytę u stomatologa już dziś i sprawdzić stan swojego implanta.

1 Comment

  • frotka Wrzesień 14, 2017 at 2:24 pm

    Ponoć długo służą, ja mam wstawiony od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolona, teraz będę wstawiać drugi. Ja chodzę do Eurodental w stolicy, teraz jest tam darmowa konsultacja implantologiczna, warto skorzystać.

    Reply

Leave a Comment