Jak leczyć trądzik wieku dorosłego

Trądzik najczęściej kojarzony jest z wiekiem młodzieńczym. Przeważnie to nastolatkowie mają problem z wypryskami na twarzy. Związane jest to z okresem dojrzewania. Zdarza się jednak również tak, że i dorosłe osoby dotyka ten problem. Często jest on poważny. Niekiedy dorośli ludzie wstydzą się tego problemu, ponieważ chcą ładnie wyglądać, chodzą do pracy, niekiedy praca wymaga od nich nienagannego wyglądu. Trądzik powoduje często blokadę psychiczną u dorosłych. Zamykają się w sobie, nie chcą spotykać się ze znajomymi, wstydzą się problemu.

Walka z trądzikiem bywa trudna. Z biegiem czasu cera każdego człowieka zmienia się. Przyczyn powstawania trądziku może być wiele.

Najczęstszymi ze spotykanych przyczyn są:

  • zaburzenia równowagi hormonalnej
  • może to być nadwrażliwość na androgeny
  • nadmierne wydzielanie sebum przez skórę
  • reakcja na stresowe sytuacje
  • reakcja na przyjmowane leki
  • lecz również w nieodpowiedni sposób dobrane kosmetyki.

Nie każdy pojawiający się na twarzy pryszcz to jest od razu trądzik Czasami warto się przyjrzeć swojej kosmetyczce czy nie pojawiły się tam nowe produkty. Być może niektóre kosmetyki są przyczyną powstania tego problemu. Warto przeanalizować dokładnie skład kosmetyków i wyeliminować te, które mają działanie komodogenne dla naszej skóry.

Przyczyną powstawania trądziku może być również osobnicza predyspozycja genetyczna, bakterie, palenie tytoniu, promieniowanie ultrafioletowe, jak również dieta zwłaszcza bogata w produkty które mają wysoki indeks glikemiczny.

U osób dorosłych wykwity trądzikowe pojawiają się najczęściej w strefie U, która obejmuje policzki okolice ust oraz brodę. Osoby dorosłe mają najczęściej więcej zmian o charakterze zapalnym. Aby zwalczyć trądzik można używać kosmetyków zawierających nadtlenek benzoilu bądź kwas salicylowy. Zmniejszają one stany zapalne skóry jak również usuwają martwy naskórek, mają również działanie bakteriobójcze.

Kiedy nie pomagają preparaty apteczne, nie działają maści oraz antybiotyki można pokusić się o różnego rodzaju zabiegi medyczne oraz kosmetyczne.

Dobre efekty przynoszą między innymi:

  • peeling medyczny z użyciem kwasu glikolowego, migdałowego, pirogronowego
  • krio-peeling czyli zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem
  • mikrodermabrazja polegająca naszym mechanicznym ścieraniu zrogowaciałych tkanek
  • zabiegi laserowe przy użyciu lasera frakcyjnego CO2.

Takie zabiegi pozwalają znacznie poprawić kondycję skóry. O tym na który zabieg się zdecydować należy indywidualnie ustalić z lekarzem dermatologiem, który to po dokładnej i wnikliwej konsultacji medycznej dobierze odpowiedni sposób leczenia trądziku.

Aby kuracja przeciwtrądzikowa przyniosła jak najlepsze rezultaty warto jest łączyć ze sobą zarówno leczenie farmakologiczne jak również zabiegi kosmetyczne i odpowiednią pielęgnację skóry na co dzień. Leczenie trądziku można przeprowadzić w Centrum medycznym dr Rajzer. Na stronie http://drlidiarajzer.pl/tradzik/ znaleźć można wiele interesujących informacji na temat leczenia trądziku.

No Comments

Leave a Comment