Jak zlikwidować żylaki odbytu?

Żylaki odbytu czyli inaczej hemoroidy są tematem o którym nie chcemy rozmawiać ze znajomymi. Często również wstydzimy się nawet lekarza rodzinnego, nie mówiąc już o udaniu się do lekarza specjalisty od chorób odbytu czyli proktologa. Niepotrzebnie się wstydzimy. Jest to temat dość powszechny, który dotyka wiele osób w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Nie powinien on budzić zażenowania ani wstydu. Hemoroidy są chorobą jak wiele innych, którą da się wyleczyć. To po prostu żylaki odbytu. Cierpi na niewiele osób, często lecząc się na własną rękę.

Przyczyn hemoroidów jest bardzo wiele. Najczęściej wymienianymi są:

  1. ciąża
  2. częste biegunki
  3. zaawansowany wiek
  4. choroby wątroby
  5. częste stosowanie środków przeczyszczających
  6. otyłość
  7. siedzący tryb życia z małą ilością ruchu
  8. dieta z małą ilością błonnika
  9. guz w miednicy

To najczęściej wymieniane przyczyny powstawania żylaków odbytu. Hemoroidy są bardzo uciążliwym chorobą. Objawia się ona często krwawieniem z odbytu, świądem, często również wypadaniem guzków krwawniczych. Hemoroidy swędzą co powoduje drapanie. Poprzez drapanie może dojść do powstania stanu zapalnego na skutek uszkodzenia śluzówki. Hemoroidy przeszkadzają nawet w zwykłych czynnościach takich jak siedzenie. Czasami bywa tak, że malutki guzek, mały hemoroid potrafi się cofać samoistnie. W bardziej zaawansowanym stadium ów guzek cały cały czas znajduje się na zewnątrz odbytu co sprawia ogromny ból oraz może nieść ze sobą różnego rodzaju powikłania takie jak zakrzepica. W takich przypadkach należy skorzystać z pomocy lekarza proktologa. Proktolog przeprowadzi dokładny wywiad lekarski oraz przeprowadzi badanie. Następnie sklasyfikuje hemoroid według następującego podziału:

1. pierwszy stopień hemoroidy widoczne wyłącznie w badaniu anoskopowym

2. drugi stopień hemoroidy wysuwane z odbytu podczas parcia a po wypróżnieniu wracają do poprzedniej pozycji

3. trzeci stopień hemoroidy wysuwające się z odbytu, które nie mogą same wrócić do normalnej pozycji

4. czwarty stopień hemoroidy którym towarzyszą obrzęki oraz zakrzepy, takie których nie da się odprowadzić samodzielnie

W zależności od tego jaki stopień żylaków odbytu się posiada wybiera się odpowiedni sposób leczenia. Leczenie może być farmakologiczne. Stosować można doustne tabletki, czopki doodbytnicze, jak również maści oraz kremy przeciwbólowe. Czasami niezbędne jest wykonanie zabiegu usuwania hemoroidów metodą Barrona czyli tak zwane gumkowanie.

Na czym polega ten zabieg? Zabieg gumkowania polega na zakładaniu na nasadę guzka gumowej opaski, której zadaniem jest odcięcie dopływu krwi. Guzek do którego nie dochodzi krew stopniowo obumiera i odpada w ciągu 10 dni. Po zastosowaniu tej metody można bez problemu wrócić do normalnych czynności dnia codziennego. Jest to metoda bezpieczna oraz skuteczna. Więcej informacji na temat żylaków odbytu można znaleźć na stronie https://prima-med.info/poradnie/chirurg-proktolog/. Warto zapoznać się z informacjami tam dostępnymi. W przychodni tej można umówić się na wizytę do lekarza proktologa.

No Comments

Leave a Comment