Kiedy należy udać się do dermatologa?

Dermatologia – co to jest? 

Zgodnie z definicją dermatologia zajmuje się badaniem przyczyn i mechanizmów chorób skóry oraz poszukiwaniem sposobów ich leczenia oraz zapobiegania dermatozom. Dermatolog zajmuje się leczeniem chorób w zakresie chorób skórnych, włosów i paznokci, a w szczególności: trądzika, atopowego zapalenia skóry, grzybicy skóry i wielu innych.

Działem dermatologii jest medycyna estetyczna, w ramach której dermatolog wykonuje różnego rodzaju zabiegi: usuwania zmian skórnych, pieprzyków, brodawek, włókniaków, kurzajek, kaszaków. Medycyna estetyczna to także szereg zabiegów upiększających; zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, czyli tzw. botox, kwasu hialuronowego, mezoterapia, peelingi medyczne, zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Kiedy należy udać się do dermatologa? 

Teoretycznie do dermatologa należy wybrać się zawsze wtedy, gdy mamy jakiś kłopot ze skórą, gdy coś nas niepokoi. Jednak wiadomo,  jak trudno jest wybrać się do jakiegokolwiek lekarza, dlatego te najmniejsze dolegliwości, jak choćby niewielkie zmiany skórne bardzo często są bagatelizowane, ewentualnie poddawane domowym sposobom leczenia. Tymczasem to w profesjonalnym gabinecie dermatologicznym czeka pomoc doświadczonego specjalisty dermatologa, np. w Centrum Medycznym dr Rajzer w Krakowie

Trądzik również się leczy

Jeżeli jednak na  skórze pojawia się więcej i więcej pryszczy czy krost, gdy domowe zabiegi nie pomagają, a maści czy żele kupowane w aptece bez recepty również niczego nie zmieniają, krost jest coraz więcej – z pewnością należy udać się do lekarza dermatologa. Taka ilość krost i pryszczy może świadczyć o trądziku, który powinien zostać leczony odpowiednimi lekami. Trądzik nieleczony może zamienić się w permanentny stan zapalny skóry i pozostawić na niej nieodwracalne blizny.

Zmiany na paznokciu

Gdy na płytce paznokcia pojawiają się zmiany, często spowodowane są one nieprawidłowym odżywianiem, płytka paznokcia jest bardzo czuła na zmiany żywienia i niedobory witamin. Jednak jeżeli paznokieć robi się po prostu brzydki i zaczyna się marszczyć – będzie to kolejna przesłanka do wizyty u dermatologa. Przyczyną nieestetycznego wyglądu paznokci może być grzybica paznokcia, o którą bardzo łatwo w miejscu pracy czy środkach komunikacji miejskiej. W takim wypadku  potrzebne jest profesjonalne leczenie.

Pieprzyki, które się zmieniają

Zdarza się, że na skórze znajdują się pieprzyki „od zawsze”. Ich właściciel przyzwyczaił się do ich obecności i zaakceptował je. Ale w pewnym momencie pieprzyk zaczyna się zmieniać, miejsce wokół zmienia kolor, a pieprzyk wygląd.To czas najwyższy, by udać się do dermatologa, tak wyraźne zmiany skórne należy koniecznie zdiagnozować. Może to być bowiem początek długiego leczenia.

Brodawki, pieprzyki, blizny a medycyna estetyczna

Zdarza się również, że pieprzyk czy brodawka zlokalizowała się w widocznym miejscu na twarzy, lub takim, gdzie bielizna czy inny element ubioru nieustannie ją podrażnia. Dermatologia to również dział medycyny estetycznej i jeżeli zmiany na skórze, nawet wieloletnie, czy blizny po trądziku są przyczyną zmartwień, warto udać się do dermatologa, który temu zaradzi.

1 Comment

  • Dostęp do dermatologa Październik 29, 2017 at 11:25 am

    Moim zdaniem dostęp do dermatologa to teraz podstawa, tak powinno być w krajach wysokorozwiniętych, dostęp do opieki powinien być zapewniony nawet tej specjalistycznej.

    Reply

Leave a Comment