Kiedy wstawić implanty zębowe

Implanty zębowe, co to jest?

Implanty zębowe zakłada się w celu uzupełnienia ubytków, jakie powstały w naturalnym uzębieniu. Perfekcyjny implant zębowy powinien być przede wszystkim wytrzymały i idealnie dopasowany do naturalnego koloru zębów pacjenta. Zabieg powinien wykonywać zawsze wykwalifikowany stomatolog w gabinecie specjalizującym się w zabiegach wszczepiania implantów.

Implant zębowy jest sztucznym korzeniem – wszczepem wykonanym z tytanu o wielkości naturalnego korzenia. Dopiero na implancie zębowym stanowiącym podstawę umieszcza się sztuczny ząb, czyli tzw. koronę. Ilość implantów nie musi odpowiadać ilość wstawionych sztucznych zębów. Czasem jeden kilkupunktowy implant stanowi podstawę dla większej ilości brakujących zębów. Czasami wystarczą dwa implanty będące podstawą całej protezy. To ważną cecha zabiegu mająca wpływ na sumę poniesionych kosztów przez pacjenta.

Kiedy wstawić implanty zębowe?

Utrata pierwszego w dorosłym życiu zęba dla wielu osób jest szokiem. Część pacjentów rozważając dalsze działania z wielu przyczyn decyduje się na pozostawienie ubytku w uzębieniu, zwłaszcza, gdy nie jest on widoczny nawet w szerokim uśmiechu. Jednak każdy stomatolog ostrzega przed taką decyzją, ponieważ zęby sąsiadujące z pustą przestrzenią nie mając w niej oparcia, mogą zacząć się chwiać. A to zmieni, co prawda bardzo powoli, obraz pozostałego uzębienia. Następuje zmiana procesu ścierania się zębów, przechylają się najpierw sąsiednie zęby potem dalsze, następuje powolny zanik kości w miejscu ubytku. Do tego dochodzą efekty zmian estetycznych i głosowych. Pacjent inaczej mówi, czasem jest gorzej rozumiany, często zasłania usta w trakcie wypowiedzi.

Implant zębowy najkorzystniej jest wstawić jak najszybciej po utracie zęba. Zanim zaczną się zmiany tkanki kostnej po ubytku. Im upłynie dłuższy okres czasu do decyzji o wstawieniu implantów, tym organizm pacjenta może trudniej go zaakceptować. A gdy nastąpią ubytki tkanki kostnej, zanim wszczepi się pacjentowi implant stomatologiczny, trzeba będzie wykonać zabieg odbudowy kości, co ma wpływ zarówno na czas trwania całego procesu jak i na jego koszty. Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest wizyta u stomatologa zaraz po utracie zęba.

Gdzie znaleźć właściwy gabinet stomatologiczny?

Aby otrzymać całkowitą pewność powodzenia zabiegu należy wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny, gdzie pracują doświadczeni stomatolodzy i technicy, np. zietekclinic.com –  Ziętek Clinic w Krakowie, gdzie stosuje się implanty klasy premium-BEGO Implant Systems/ Sweden & Martina, które zapewniają w 99% powodzenie zabiegu. Co więcej, jeżeli implant nie zintegruje się wystarczająco z kością pacjenta, producent implantów pokrywa koszt powtórnego zabiegu.

Implanty wykonane są z tytanu, chociaż istnieje bardziej ekonomiczna wersja implantów cyrkonowych. Tytan jest najlepiej tolerowanym przez ludzki organizm metalem, traktuje go niczym własną tkankę. Dzięki temu ulega on łatwemu zespoleniu z kością szczęki i żuchwy człowieka.

1 Comment

  • Heniek Październik 27, 2017 at 2:27 pm

    Moim zdaniem wstawiać wtedy kiedy jest potrzeba, nie robić tego tylko po to, żeby mieć – robi się to dla dobrego wyglądu.

    Reply

Leave a Comment