Kiedy zacząć stosować botoks?

Nie ma sprecyzowanego wieku, w którym powinno się zacząć stosować botoks. Chodź niejeden lekarz twierdzi, że kobieta powinna zacząć taką profilaktykę przeciw starzeniu się skóry, już przed 30. rokiem życia. Warto zauważyć, iż botoks stosuje się głównie na zmarszczki mimiczne i mogą one wystąpić już u osób po 20. roku życia. Najczęściej jednak wypełnianie botoksem stosuje się u kobiet po 40. i 50. roku życia. W zasadzie im szybciej zacznie się dbać o skórę, tym dłużej zachowa się jej świeży i młody wygląd.

Co to jest botoks?
Botoks to inaczej botulina. Ta toksyna jest często stosowana w chirurgii estetycznej w celu wygładzania zmarszczek. Botulina jest naturalną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, zwaną jadem kiełbasianym. Chodź występuje kilka typów botuliny, w medycynie stosuje się tylko neurotoksynę typu A.  Toksyna botulinowa ma też inne zastosowania, np :
– w okulistyce (w leczeniu zeza)
– w neurologii (w zaburzeniach czynności mięśni).

Jakie ma działanie?
Działaniem botoksu jest paraliżowanie mięśni. Oczywiście działanie to jest miejscowe. Przestają mieć one możliwość kurczenia się, w efekcie skóra przestaje się kurczyć i zmarszczki znikają.

Jak długo trzeba czekać na efekt po zabiegu?
Wstrzyknięta botulina zaczyna działać po ok. 2-4 dniach. Pierwszy efekt zaczyna być widoczny po upływie tygodnia. Trzeba pamiętać, że jest to stopniowy proces.

Czy mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne?
Tak jak po każdym zastrzyku zostaje jakiś ślad, w tym wypadku również może wystąpić, np :
– obrzęk
– delikatne siniaki
– zaczerwienienia

Przez jedną dobę, a nawet do kilku dni po zabiegu należy unikać ocierania twarzy, czy też intensywnego uciskania. Nie należy się również pochylać i wykonywać gwałtownych ruchów. Przez pierwsze dni warto unikać również masowania skóry i jakiegokolwiek nagrzewania przez, np : solarium, saunę, itp.

Czy zabieg wypełniania botoksem można wykonać samodzielnie w warunkach domowych?
W żadnym wypadku. Taki zabieg ingeruje w skórę i powinien odbywać się pod okiem chirurga specjalisty. Wykonywanie tego typu zabiegów przez niekompetentną osobę, może prowadzić do porażenia rozległych partii twarzy. Trzeba również wiedzieć jaką dawkę botuliny zastosować. Przez brak wiedzy i doświadczenia, wykonując taki zabieg samodzielnie, można doprowadzić do asymetrii twarzy.

Należy mieć na uwadze, iż taki niepożądany efekt może wystąpić nawet przy korzystaniu z usługi specjalisty, w profesjonalnym gabinecie medycznym, przez dobranie nie odpowiedniej, np. zbyt dużej dawki.

Jaki jest koszt zabiegu?
Niestety koszt takiego zabiegu nie należy do najtańszych, oto przykłady :
– kurze łapki : ok. 700-900zł
– szyja : ok. 1000zł
– zmarszczki na czole : ok. 600-800zł
– podnoszenie kącików ust : ok. 400-500zł
Oczywiście cena jest zależna od zużytego podczas zabiegu preparatu.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że takie zabiegi to poważna sprawa. Najlepiej jest poczytać opinie o wybranej klinice, zasięgnąć porady dobrego lekarza i stosować się do wszelkich zaleceń. Powinno się dokładnie przeanalizować, czy rzeczywiście jest potrzeba, aby się na to decydować. Taki zabieg może pomóc cofnąć czas i niezwykle odmłodzić skórę. Niestety przy nierozważnym podejściu, może doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci sztucznego wyglądu i utraty mimiki twarzy.

No Comments

Leave a Comment