Odwieczny problem nastolatków

Z problemami skórnymi w okresie dojrzewania musieli męczyć się niemalże wszyscy młodzi ludzie. Jedynie nielicznym dane było spędzenie wieku nastoletniego bez trądziku, który jest swoistą zmorą. Kłopot ten dotyczy jednak również osoby dorosłe, a wtedy już znacznie trudniej się go niestety pozbyć. Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry. Da się oczywiście ją zaakceptować i żyć z tym, aczkolwiek w wielu wypadkach bywa to niezwykle uciążliwe i – przyznajmy szczerze – nie wygląda zbyt urodziwie.

Powstawanie trądziku

Zaskórniki, grudki, krostki powstają wskutek nadmiernego wytwarzania łoju oraz silniejszego rogowacenia komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Zrogowaciałe warstwy naskórka nakładają się na siebie, wypełniając przewód wyprowadzający i zamykając jego ujście. Jeśli dochodzi do procesu zapalnego (w przypadku nagromadzenia naskórka zrogowaciałego i łoju bakterie utrzymujące się zawsze na powierzchni ludzkiej skóry rozwijają się znakomicie i powodują stan zapalny). Wtedy też ów wągry stają się duże, czerwone i mogą sprawiać ból.

Uważa się, iż przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Najczęściej są to oczywiście zmiany hormonalne. Okazuje się, że również stres może wpłynąć na rozwój tej choroby skóry. Jest w stanie także zaostrzać trądzik. Jeśli stresujemy się dość często, zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Wpływać może na to także zwiększona obecność kortyzolu pojawiającego się u osób żyjących w stresie. Niektóre leki również mogą spowodować pojawienie się trądziku. Za najczęstsze uchodzi jego występowanie przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Te niemile wyglądające pryszcze wywołują również leki o zawartości kortyzolu, ze związkami bromu, jodu, solami litu i wieloma innymi. Co może mieć jeszcze wpływ? Dieta. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jedzenie zawierające konserwanty, sztuczne barwniki, syntetyczne aromaty – to wszystko ma znaczenie i może wywołać u nas trądzik.

Jak leczyć?

Wielu musiało borykać się z tym problemem, nie bardzo wiedząc jak go zwalczyć. Obecnie pojawia się coraz to więcej sposobów, aby pozbyć się trądziku lub chociaż nieco go zniwelować. Marzeniem każdej chorej osoby jest gładka cera, ale mimo wszystko wymaga to sporo wysiłku. Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest rozpoczęcie leczenia najszybciej jak to możliwe.

Istotne jest tutaj leczenie farmakologiczne. Stosuje się w nim dwa sposoby: leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne. Lekarz może zlecić nam korzystanie z antybiotyku, kremu lub maści – oczywiście należy tutaj zwrócić swe oczy na rodzaj trądziku.

Sposobem na walkę z tą najpopularniejszą chorobą skóry jest stosowanie dermokosmetyków – są one przeznaczone właśnie dla osób cierpiących na trądzik. Najlepiej jest korzystać z dość łagodnych środków, albowiem te tradycyjne mogą jedynie podrażniać naszą skórę.

Można sobie również pozwolić na zabiegi, które mogą poprawić stan naszej cery. Są to choćby peeling medyczny, zabiegi laserowe a także kriopeeling (inaczej zamrażanie chorych tkanek).

W przypadku chęci pozyskania nieco większej wiedzy na temat tejże choroby opłaca się zajrzeć na stronę internetową pod tym adresem – drlidiarajzer.pl. Znajdziecie tam między innymi poszczególne rodzaje trądziku, których – o zgrozo – jest naprawdę sporo. Ponadto – co bez wątpienia jest zawsze najważniejsze – witryna ta jest w stanie podsunąć pomysły odnośnie leczenia schorzenia skóry. Oczywiście należy wcześniej ustalić sposób z lekarzem specjalistą.

Trądzik nie jest bez wątpienia niczym przyjemnym i stanowi przyczynę licznych kompleksów wśród nastolatków, ale i nawet osób dorosłych. Pamiętajcie jednak, że nie macie się czego wstydzić, nie macie powodu do smutku z powodu waszego wyglądu, jeśli wasze wnętrze jest czyste, piękne i prawdziwe.

1 Comment

  • hani22 Październik 27, 2017 at 11:24 am

    Świetne porady moim zdaniem, uwielbiam takie rozwiązania.

    Reply

Leave a Comment