Palenie to największe zagrożenie dla zdrowia człowieka i częściej doprowadza do śmierci niż AIDS, naroktyki albo wypadki samochodowe. Chociaż na paczkach papierosów znajdują się zdjęcia i hasła przestrzegające przed paleniem papierosów, to i tak często się po nie sięga. Dzięki paleniu małymi krokami niszczy się swoje zdrowie i o wiele lat skraca życie.
Co znajduje się w dymie tytoniowym?
W dymie tytoniowym można znaleźć ponad 4000 związków chemicznych, które występują pod postacią gazu albo cząsteczek, a ponad 40 z nich ma działanie rakotwórcze. Dym papierosowy wpływa negatywnie na wszystkie organy znajdujące się w ciele człowieka, ponieważ może podrażnić błonę śluzową jamy ustnej, ale też przełyku i żołądka. Do tego niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, nerwowy, sercowo – naczyniowy, trzustkę oraz pęcherz moczowy, ale też prowadzi do rakotwórczych zmian komórkowych. W takim dymie tytoniowym można znaleźć:
- nikotynę – która jest związkiem uzależniającym, a w dużych dawkach jest bardzo trująca;
- substancje smoliste – są to mieszaniny różnych związków chemicznych, np. cyjanku oraz arsenu i są czynnikiem rakotwórczym;
- cyjanowodór – czyli toksyczny gaz;
- tlenek węgla – zmniejsza poziom tlenu w krwioobiegu, co jest niebezpieczne dla osób z przewlekłą chorobą serca albo płuc.
Jak palenie szkodzi zdrowiu?
Osoba paląca papierosy, wcześniej czy później, odczuje tego negatywne skutki. U większości palaczy pojawia się nieświeży oddech, poranne ataki kaszlu, a nawet zadyszka podczas wychodzenia po schodach. Kiedy zaczyna się palić papierosa, wciąga się dym, na który składają się 4000 związków chemicznych, a te wnikają w błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a także w pęcherzyki płucne. Następnie przechodzą do płucnego krwioobiegu i serca, a stamtąd trafiają do krwioobiegu obwodowego, a następnie do naczyń mózgowych. To oznacza, że źle wpływają na cały organizm palacza.
Choroby spowodowane paleniem papierosów to:
- niedotlenienie organizmu,
- miażdżyca,
- wyższe ciśnienie krwi,
- choroby nerek,
- choroby płuc,
- choroba niedokrwienna serca,
- nowotwory,
- zawał serca,
- udar mózgu
- i wiele innych schorzeń.
Organizm każdego człowieka próbuje bronić się przed nikotyną i chce się jej pozbyć. W wyniku tego procesu dochodzi do obciążenia nerek i wątroby. Taka średnia różnica w długości życia u osób palących i niepalących wynosi 15 lat. Osoby palące mają również osłabioną odporność i mała infekcja przeradza się w poważną chorobę, np. zapalenie płuc. Ponad to palacze będą mieli mniejszą sprawność fizyczną.
Palenie papierosów a uroda
Dym papierosowy również bardzo źle wpływa na urodę. Skóra będzie niedotleniona i wraz z upływem czasu będzie coraz bledsza i poszarzała. Jest to spowodowane tym, że podczas palenia papierosa dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych skóry. Poza tym składniki dymu tytoniowego obniżają poziom estrogenów, co powoduje, że skóra jest wysuszona, a to z kolei wpływa na powstawanie zmarszczek. Może też pojawić się zaczerwienienie, pękające naczynka, krostki, a także ropne nacieki.
No Comments