W jaki sposób powstają zmarszczki, czy można się ich pozbyć?

Będąc osobą młodą wcale nie myśli się o zmarszczkach. Zaczyna się nad nami z nimi zastanawiać dopiero wtedy, kiedy zaczynają się pojawiać na twarzy. Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 20 roku życia najczęściej są to zmarszczki mimiczne. Około 20 roku życia zaczyna się już proces starzenia skóry. Niektórzy mogą cieszyć się gładką skórą o wiele dłużej. Ma tutaj znaczenie zarówno odpowiednie pielęgnacja skóry jak i genetyka.

W jaki sposób powstają zmarszczki? Czy można zapobiec ich powstawaniu?

Skóra człowieka składa się z trzech warstw:

  • warstwa rogowa jest to ta położona najpłycej. Ciągle tam powstają nowe komórki. W tej warstwie dzięki naskórkowi utrzymuje się nawilżenie skóry
  • Pod warstwą rogową znajduje się skóra właściwa- tam następuje produkcja kolagenu odpowiadającego za jędrność i młodość skóry, elastyny. Ponadto w tej warstwie znajdują się wypełniacze które pomagają utrzymać strukturę całej warstwy
  • pod warstwą skóry właściwej znajduje się tkanka podskórna. To tam produkowane jest srebrem. Tam znajduje się większość komórek tłuszczowych. Są tam również cebulki włosa które służą przetransportowaniu sebum wyżej do naskórka oraz warstwy rogowej.

Zmarszczka jest zaburzeniem struktury skóry, pofałdowaniem na poziomie skóry właściwej. Zmarszczki można podzielić na kilka typów.

Wyróżnić możemy:

  1. zmarszczki mimiczne
  2. grawitacyjne
  3. oraz strukturalne

Znane wszystkim zmarszczki mimiczne powstają najwcześniej bo już po 20 roku życia (około 25 roku życia) są one skutkiem naturalnego marszczenia skóry twarzy, uśmiechu marszczenia czoła, mrużenia oczu. Zmarszczki mimiczne położone są najpłycej i nie dotyczą skóry właściwej, nie burzą struktury, elastyny oraz kolagenu, dlatego też łatwiej się ich pozbyć niż zmarszczek strukturalnych bądź grawitacyjnych.

Zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek procesów starzenia się skóry. Pojawiają się około 40 roku życia. Są to najczęściej obwisłe policzki opadające powieki bruzda nosowa czy zmarszczki pojawiające się na dekolcie.

Innym typem zmarszczek są zmarszczki strukturalne, czyli wynikające z genetyki, niewłaściwego trybu życia, bądź działania promieni słonecznych (tak zwane fotostarzenie).

Istnieją różne sposoby na to aby pozbyć się zmarszczek. Jednym ze sposobów są zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Taki zabieg oferuje Cliniqmed. Wystarczy zajrzeć na stronę https://cliniqmed.pl/oferta/medycyna-estetyczna/usuwanie-zmarszczek/ i zapoznać się z ofertą usuwania zmarszczek.

Jeśli chodzi o domowe sposoby usuwania zmarszczek, to warto zainwestować w dobre kremy między innymi z retinoidami. Retinoidy przyśpieszają odnowę komórek w naskórku oraz warstwie rogowej, zapobiegają również niszczeniu włókien kolagenowych i wspomagają odnowę skóry właściwe. Istnieją również odpowiednie ćwiczenia twarzy mające na celu zapobieganie powstawaniu zmarszczek oraz niwelowaniu tych już powstałych. Krótkie filmiki instruktażowe jak wykonywać masaż twarzy oraz ćwiczenia można znaleźć w Internecie. Można zaopatrzyć się również z książki dokładnie opisujące te ćwiczenia.

Warto dbać o swoją skórę po to, aby za kilka bądź kilkanaście lat mogła odwdzięczyć się nadal jędrnością oraz pięknym wyglądem.

No Comments

Leave a Comment