W jaki sposób skutecznie wybielić zęby?

Zęby wyrastają idealnie białe, jednak wraz z biegiem lat zaczynają zmieniać swoje zabarwienie. Pod wpływem działania określonych czynników stają się one żółte i zaczynają pojawiać się na nich nieestetycznie wyglądające przebarwienia. Jakie jednak czynniki odpowiedzialne są za zmianę koloru szkliwa i w jaki sposób skutecznie wybielić zęby?

Co wpływa na kolor zębów?

Naturalny kolor zębów może wahać się od bieli po odcień kości słoniowej, jednak czasem zdarza się tak, iż poszczególne zęby znajdujące się na łuku zębowym mogą mieć odmienne zabarwienie. Na kolor zębów wpływają przede wszystkim geny, ponieważ to właśnie one decydują o kolorze zębiny, odcieniu szkliwa oraz mineralizacji tkanek. Warto jednak wiedzieć o tym, iż z wiekiem szkliwo zaczyna się ścierać, jednak wpływ na kolor zębów ma również codzienna dieta. Picie mocnej kawy, herbaty, wina, a także spożywanie np. jagód lub wiśni oraz palenie papierosów to czynniki, które najczęściej powodują zmianę koloru szkliwa, o czym można przeczytać na stronie zietekclinic.com. Oczywiście wyeliminowanie ich z codziennej diety byłoby najlepszym wyjściem z sytuacji, jednak gdy jest to niemożliwe, warto rozważyć możliwość wybielenia zębów. W jaki jednak sposób wybielić swoje zęby?

Wybielanie zębów w domu

W domowych warunkach można nieznacznie rozjaśnić zęby, jednak o spektakularnym efekcie nie ma co nawet myśleć. Wiele osób sięga przede wszystkim po pasty wybielające, które zawierają najczęściej w swoim składzie substancje ścierne, które w mechaniczny sposób usuwają osad. Przy pomocy takiej pasty można rozjaśnić zęby o góra 2 tony, co nie jest zbyt dobrym wynikiem. Takiej pasty nie należy ponadto stosować przez długi czas, a podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności, który nie powinien przekroczyć 200. Oprócz past w aptekach można również zakupić specjalne paski, lakiery oraz żele wybielające, które mogą rozjaśnić zęby o około 2-4 tony. W przypadku pasków wybielić można jedynie zęby, które znajdują się z przodu, jednak równie ważne jest to, iż nie docierają one do przestrzeni międzyzębowych, przez co nie są zbyt dobrą metodą. Wybielanie zębów w domu pomaga jedynie rozjaśnić szkliwo o kilka tonów, dlatego też, aby efekty były jak najlepsze najlepiej zdecydować się na wybielanie w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie zębów przy użyciu nakładek

Bardzo dobre efekty przynosi wybielanie zębów przy pomocy specjalnych nakładek wypełnionych żelem wybielającym, które wykonywane są na podstawie wcześniej pobranych od pacjenta wycisków. Nakładki należy nosić w domu przez kilka godzin, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wybielanie zębów przy użyciu nakładek trwa zazwyczaj kilka tygodni, jednak efekty są jak najbardziej tego warte.

Wybielanie zębów w świetle lampy

Podczas jednego zabiegu zęby można rozjaśnić nawet o 5 tonów, dzięki czemu metoda ta idealnie sprawdza się w przypadku niecierpliwych osób. Preparat wybielający ma bardzo wysokie stężenie, dlatego też przed jego nałożeniem konieczne jest zabezpieczenie dziąseł oraz szyjek zębów. Na zęby zostaje następnie nałożony żel, który naświetlany jest specjalną lampą. Cykl ten powtarza się zwykle kilka razy, w zależności od oczekiwań pacjenta.

No Comments

Leave a Comment