Wpływ hałasu na ludzkie zdrowie

Głośna muzyka w słuchawkach, wypady na koncerty, praca w hali, gdzie głośno pracuje sprzęt – wszystko to może bezpośrednio wpływać na ludzki słuch. Czasami uszkodzenia, spowodowane zbyt głośnym natężeniem dźwięku są przejściowe, jednak zdarza się, iż okazują się permanentne. Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma hałas i jak ograniczyć lub całkowicie zniwelować jego działanie?

Szkodliwy hałas

Ludzkie ucho jest w stanie tolerować wysoki hałas, przekraczający 70 decybeli, co nie jest równoznaczne z normą hałasu nieszkodliwą dla zdrowia. Otóż, nawet hałas powyżej 35 decybeli może wpłynąć na układ nerwowy człowieka, utrudnić wypoczynek i zasypianie. Już powyżej 70 decybeli, organizm ludzki zostaje narażony na poważne schorzenia, wliczając w to wrzody żołądka i nadciśnienie. Ubytki oraz osłabienie słuchu zaczynają się od 90 decybeli wzwyż, natomiast hałas powyżej 130 decybeli stanowi przekroczenie granicy bólu.

Hałas wpływa na zdrowie ucha tak wewnętrznego jak i zewnętrznego, w sposób pośredni może powodować problemy natury psychicznej, jednak wpływa również na inne narządy. Wcześniej wspomniany został żołądek, ale warto tu wspomnieć, iż hałas prowadzi do wydzielania adrenaliny, która z kolei powoduje wzrost cholesterolu.

Myśląc o skutkach hałasu na zdrowie człowieka, ludzie rzadko zastanawiają się nad tymi mniej oczywistymi skutkami. Uszy, podobnie jak oczy, stanowią delikatny narząd. Nawet problemy z pozoru błahe jak szumy uszne, mogą stać się uciążliwe do tego stopnia, że będą wymagały wizyty u psychologa. Dzieje się tak wtedy, gdy problem towarzyszy choremu permanentnie, a terapia służy pogodzeniu się z tym oraz znalezieniu technik relaksacyjnych, umożliwiających normalne funkcjonowanie.

Ultradźwięki – hałas, którego nie słychać

Również ultradźwięki, które nie są normalnie słyszalne przez ludzkie ucho, mogą powodować problemy dla ludzkiego zdrowia. Gdy przekraczają częstotliwość 15 kiloherców, mogą powodować szumy uszne, ale także utratę słuchu. Należy pamiętać, że mówiąc o utracie, lekarze mogą mieć na myśli przejściowe problemy, z którymi można walczyć, jednak zdarza się, iż uszkodzenie jest niemożliwe do odbudowania. Badanie nad ultradźwiękami (oraz infradźwiękami) są wciąż w toku, jednak obecnie potwierdzono już kilka przypadków ich negatywnego wpływu na narząd słuchu.

Jak bronić się przed hałasem?

Normy BHP dopuszczają różne natężenie hałasu w zależności od miejsca pracy. Niestety często przekracza on 70 decybeli, więc praktycznie większość z nas jest narażona na nadmierny hałas. W takich wypadkach, o ile to możliwe, należy założyć stopery. Przydadzą się one również w nocy, zwłaszcza, gdy jest się narażonym na głośne dźwięki, dobiegające z pobliskiej dyskoteki czy hali koncertowej. Badania wykazują, iż problemy ze słuchem dotyczą wielu młodych ludzi, słuchających głośnej muzyki. Należy oczywiście ograniczyć głośność, jednak pomocne będą tu także odpowiednie słuchawki, niwelujące negatywny wpływ hałasu na ludzkie ucho.

Hałas jest czymś, czego niezwykle trudno uniknąć. Istnieją jednak sposoby, by się przed nim bronić. Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek i zwrócenie uwagi na to, jak delikatną strukturą jest ludzkie ucho.

No Comments

Leave a Comment