Wszystko, co powinieneś wiedzieć o endodoncji i leczeniu endodontycznym

Niejednokrotnie zdarzyło się, że pacjent przerażony wizytą u stomatologa słysząc wyrażenie „leczenie endodontyczne” stawał się jeszcze bardziej przerażony. Zapewne, gdyby endodoncja była bardziej rozpowszechniona i znana wśród pacjentów, nie byłoby problemu. 

Endodoncja- co to właściwie jest?

Ten tajemniczo brzmiący wyraz określa jedną z dziedzin stomatologii zajmującą się chorobami miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawowym badaniem jest badanie endodontyczne, zwane również kanałowym. Podczas tego zabiegu za pomocą narzędzi piłujących, penetrującyh, mikroskopów i endometrów usuwa się chorą miazgę, oczyszcza i dezynfekuje zęba oraz precyzyjnie wypełnia jego kanał specjalistycznym materiałem.

Zazwyczaj jedyną alternatywą dla leczenia endodotycznego jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba i wstawienie implantu. Leczenie kanałowe pozwala zachować naturalne zęby, jest więc ostatnią deską ratunku przy zaawansowanych chorobach miazgi i tkanek wokół zęba. Oprócz względów zdrowotnych (implant nie jest w stanie w 100% zastąpić prawdziwego zęba i może wywierać niekorzystny wpływ na otaczające go tkanki), leczenie kanałowe jest również bardziej korzystne finansowo- jest tańsze od uzupełnienia protetycznego.

U niektórych stomatologów, leczenie kanałowe nadal odbywa się podczas kilku wizyt, jednak znaczna część dentystów posiada w swoich gabinetach nowoczesny sprzęt, dzięki któremu zabieg ten można wykonać podczas jednej wizyty, co zwiększa komfort pacjenta. Dlatego przed umówieniem się na termin leczenia kanałowego warto zadać szczegółowe pytania o sposób i długość trwania zabiegu.

Przed podjęciem leczenia kanałowego należy mieć świadomość, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Stan zdrowotny niektórych pacjentów może być przeciwwskazaniem co do wykonania zabiegu, dlatego koniecznie trzeba informować stomatologa o swoich chorobach. Wśród osób, które nie mogą mieć przeprowadzonego badania endodotycznego są: osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi, osoby z chorymi nerkami lub wątrobą i ze schorzeniami serca.

KIedy stosuje się leczenie kanałowe?

Oczywiście, jest to zależne od konkretnego przypadku i ostateczna decyzja zawsze należy do stomatologa, natomiast można wyróżnić kilka najczęstszych powodów do wykonania tego zabiegu:

  • urazy mechaniczne zęba
  • poważne ubytki pruchnicowe
  • martwica lub zgorzele miazgi
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Objawami tych chorób są między innymi: ból przy gryzieniu, wysoka wrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy i napoje, bolesność błony śluzowej oraz pulsujący ból zębów. Prawdopodobieństwo leczenia kanałowego wzrasta szczególnie jeśli któryś z tych objawów utrzymuje się przez długi czas.

Pamiętajcie aby nie bać się tego zabiegu. Pacjent dostaje znieczulenie kanałowe, wobec czego nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Potem natomiast dostaje odpowiednie leki przeciwbólowe i w takiej formie wraca do zdrowia. Najważniejsze to wybrać odpowiedniego specjalistę, dzięki któremu będziemy pewni , że zabieg został wykonany poprawnie, na przykład klinikę zietekclinic.com polecaną przez mnóstwo pacjentów gabinetów stomatologicznych.

No Comments

Leave a Comment