Zdrowy pracownik korzyścią dla pracodawcy – czy warto wykupić dla pracowników pakiety medyczne?

W obecnych czasach pozyskanie i zatrzymanie dobrego specjalisty staje się dla firm coraz trudniejsze. Nie wystarczy już dobra pensja. Nie wszystkie firmy również mogą sobie na nią pozwolić, dlatego coraz częściej zwraca się uwagę na wszelkie benefity pozapłacowe. Do jednych z nich, coraz popularniejszych, należy dofinansowanie do niepublicznej służby zdrowia. Niejeden pracodawca zastanawia się czy warto inwestować w tego typu dodatkowe świadczenie i jakie realne korzyści może ono przynieść firmie oraz pracownikom.

Co zawierają pakiety medyczne

Rozważając zakup dla pracowników pakietów medycznych, należy przede wszystkim wiedzieć, co tak naprawdę one dają. Przede wszystkim dostęp do niepublicznej służby zdrowia, a zatem znacznie mniejsze kolejki do specjalistów. W obecnych czasach, gdy wiele osób decyduje się na prywatne wizyty, bez wątpienia ma to znaczenie dla większości pracowników. Bardzo często prywatne placówki medyczne oferują również:

  • całodobową infolinię medyczną dedykowaną dla nagłych przypadków,
  • nielimitowany dostęp do lekarzy specjalistów,
  • badania diagnostyczne oraz laboratoryjne.

Pakiety medyczne oferują także szereg rozwiązań online, w tym możliwość zamawiania wizyt przez Internet, a także uzyskanie porady medycznej w formie np. chatu z lekarzem. Coraz więcej firm udostępnia również wyniki badań na indywidualnych kontach swoich pacjentów, dzięki czemu można się z nimi zapoznać od razu po wysłaniu wyników przez laboratorium.

Zdrowie pracownika to zysk pracodawcy

Pracodawcy są w pełni świadomi tego, jak destrukcyjnie na organizację pracy wpływają wszelkie nieplanowane absencje. Nie sposób ich uniknąć, ale na pewno można je ograniczyć. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której w piątek w godzinach popołudniowych pracownik źle się czuje. Wie, że jeśli nie zacznie działać, w poniedziałek czeka go wizyta u lekarza po zwolnienie lekarskie. Dzięki prywatnej placówce medycznej ma szansę jeszcze tego samego dnia udać się do lekarza po leki, które pomogą mu przez weekend. W najgorszym razie, czyli w przypadku braku terminów na dany dzień, może skorzystać z konsultacji online i zakupić leki bez recepty. Dzięki temu dwa dni spędzi na leczeniu, a nie czekaniu na wizytę lekarską. To z kolei może wpłynąć na jego obecność w poniedziałek w pracy.

Leczenie to poczucie bezpieczeństwa pracownika

Pakiety medyczne to informacja dla potencjalnego oraz aktualnych pracowników, że firma troszczy się o wszystkie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. To nie tylko dodatkowy argument na rynku pracy i część systemu motywacyjnego dla pracowników, ale przede wszystkim sygnał, że pracodawca dba o najważniejszą wartość każdego człowieka – zdrowie.

Pakiety medyczne to jeden z nielicznych benefitów pozapłacowych, które przynoszą korzyść nie tylko pracownikom, ale również pracodawcom. Istotne jest jednak, by były dobrane do potrzeb danej firmy, by nie generować niepotrzebnych kosztów.

1 Comment

  • Warto Październik 23, 2017 at 5:34 pm

    Naprawdę warto kupić takie medyczne pakiety, po pierwsze mamy spokój, a po drugie przychodzą do nas najlepsi pracownicy, którzy stale u nas pracują i starają się – wiedzą, że ktoś o nich dba.

    Reply

Leave a Comment